Ростислав Мельників і Ростислав Семків на презентації Хвильового.

У вересні відбувся черговий – уже двадцять п’ятий – Форум видавців у Львові. Смолоскип, як і раніше, брав у ньому участь за двома лініями: по-перше, виступив організатором низки літературних подій, по-друге, наші книжки продавалися на ярмарку в Палаці Мистецтв і на його подвір’ї.

Враження від Форуму традиційно строкаті. Поряд із приємними відгуками (наприклад, стосовно насиченості й різноманітності фестивальної програми: від поетично-медійних експериментів до дискусій на суспільно актуальні теми), були й невеселі спостереження – мало не з усіх боків лунали слова про те, що цьогоріч на Форум прийшло менше і відвідувачів ярмарку, і відвідувачів літературних заходів, і, зрештою, зменшилися продажі. Втім, робота триває, і заходи відбулися за розкладом.

Центральною смолоскипівською подією стала презентація п’ятитомника вибраних творів Миколи Хвильового. І на відміну від Книжкового Арсеналу, де видавництво показало лише концепцію, у Львові читачі змогли побачити вже перші два «матеріалізовані» томи.

Це буде найповніше станом на сьогодні видання творів Миколи Хвильового, - зазначив під час презентації директор видавництва «Смолоскип» Ростислав Семків.

«П’ятикнижжя» презентував його упорядник, літературознавець і поет Ростислав Мельників.

До цього видання ми підійшли по-іншому, ніж це зроблено у знаменитому так само смолоскипівському п’ятитомнику сімдесятих років, - сказав упорядник. – Так, ми відмовилися від публікації розлогих матеріалів про біографічні подробиці, про ВАПЛІТЕ, літературну дискусію та інший історичний контекст. Сьогодні вся ця інформація доступна, багато разів перевидана, тож ми зосередилися на власне текстах Хвильового.

Перший том із двох уже виданих повністю присвячено поезії Миколи Хвильового. Це досить унікальний випадок, адже Хвильовий-прозаїк і Хвильовий-публіцист уже давно «перебив» Хвильового-поета. Окреме «окнижнення» його віршів дозволить читачам цілісніше сприйняти поетичну творчість письменника. Також тут є рецензії Хвильового на твори інших поетів чи підписані ним маніфести, пов’язані з поезією. Передмову до тому написала відома дослідниця літератури Віра Агеєва.

У другому тому зібрано ранню прозу, «етюди» Миколи Хвильового. Ці колоритні твори варті того, щоб читатися та осмислюватись окремо, поза впливом пізніших, стилістично інакших речей. Автор передмови до тому – поет і літературознавець Олег Соловей.

На презентації були присутні люди, яких можна назвати серед «перших читачів» або «фахових читачів». Це – критикиня Тетяна Трофименко та письменник Олег Коцарев (поряд із самим Хвильовим та упорядником видання вони, звісно, посилили «харківський дискурс» заходу).

- Я дуже сподіваюся, що нове видання Миколи Хвильового дозволить ширшим читацьким колам краще ознайомитися з творчістю письменника. Адже завдяки шкільній програмі, єдиним його текстом, який чи про який знають усі, залишається «Я (Романтика)». І чимало читачів, здається, щиро переконані в його автобіографічності, - сказала Тетяна Трофименко.

- Поділ томів за окремими періодами і жанрами, як на мене, трохи неочікуваний, але й перспективний, - додав Олег Коцарев. - По-перше, це допомагає переглянути деякі стереотипи (ось я вже по-новому подивився на поетичну творчість Хильового). По-друге, виразніше показує важливі сюжети його творчої біографії. Наприклад, такий драматичний сюжет, як перехідекспериментального, грайливого письменника на реалістичні «рейки» та – паралельно – перетворення письменника на політика. Адже в час «літературної дискусії» він уже виступав як політик. І то водночас, а може, й скоординовано, з акцією Шумського, який намагався повністю перевести під контроль колишніх «боротьбистів» та інших націонал-більшовиків владу УСРР.

Іще однією важливою подією став захід «Повернення до поетичного авангарду 1910-1930-х років». Головний привід – поява друком виправленого та поліпшеного перевидання антології «Українська авангардна поезія (1910-1930-ті роки)». Презентував її один з упорядників, уже згаданий Олег Коцарев. Його співрозмовниками були: богемістка Ірина Забіяка, літературнознавець Данило Ільницький та поет і перекладач Остап Сливинський. Данило Ільницький розповів про не дуже добре знані сьогодні авангардні тенденції в міжвоєнному українському літературному середовищі Львова. Ірина Забіяка накреслила звязки і паралелі між українським та чеським поетичним авангардом, проілюструвавши їх власними перекладами чеської поезії. А Остап Сливинський не лише порівняв український авангард із польським та болгарським, але й представив іще один цікавий проект: двомовну болгарсько-українську антологію. Один її том складають поезії, маніфести та біографії українських авангардистів із болгарськими перекладами, другий – навпаки. Це видання безумовно має стати важливим кроком для взаємного пізнання літератури двадцятого століття наших країн. До речі, Олег Коцарев і Юлія Стахівська, упорядники смолоскипівської антології, взяли участь і в створенні українсько-болгарського проекту.

Нарешті, третьою центральною подією була презентація біографічного дослідження історика Сергія Литвина «Симон Петлюра у боротьбі за самостійну Україну». Науковець представив свою книжку, розповів про її структуру та про головні тези. Особливу увагу він традиційно віддав боротьбі зі стереотипами, скупченими навколо постаті Головного Отамана Української Народної Республіки. Так, він заперечує звинувачення, буцімто Петлюра винен у повільному створенні української армії, в отаманщині, у недосягненні компромісу між майбутньою Директорією і гетьманом у 1918 році, у «зраді» Галичини, в диктаторських нахилах і, зрештою, в єврейських погромах. Модерував цю зустріч директор видавництва «Смолоскип» Ростислав Семків.

На Форумі видавців відбулися й інші події, повязані зі «Смолоскипом». Це і коментовані читання поетки Лариси Лебедівши з двома книжками «Не Єва» та «Ніоба». До речі, в них узяв участь наш лауреат Мирослав Лаюк. І презентація другого видання збірки «Реґіна Ольсен» поета Зази Пауалішвілі. І перформанс «Фронтир» за участю Дарини Гладун, Елли Євтушенко, Анастасії Гетьман, Тані Ясінчук, Лесика Панасюка та Ірини Купчинської. І читання-перформанс «І гра почнеться знов, або Невідворотна доля богів», у якому обігрувався міфічний раґнарьок. І презентація нашого Семінару творчої молоді.

На черзі нові літературні, книжкові події, але як для співробітників «Смолоскипа», так і для наших авторів Форум видавців у Львові залишається особливим явищем.Одні з перших читачів

Ірина Забіяка і Олег Коцарев

Данило Ільницький, Остап Сливинський, Олег Коцарев

Коментарі 

 
#1 Ivangop 2018-10-11 01:35 Браслет-шагомер SMARTBAND
https://clck.ru/EWCSE - Фитнес браслет артериального давления приобрести
Регулярные измерения частоты сердечных сокращений.
Установите время измерений в приложении, или запустите тест на частоту сердечных сокращений просто встряхнув браслет.
Тест автоматически отключается через одну минуту и сохраняет значение в браслете.
https://clck.ru/EWCRz - Купить шагомер фитнес-браслет купить
 
 
#2 RolandCog 2018-10-12 08:08 Приветствую всех!
Нашел познавательную фотоподборку на этом сайте: http://himaan.ru :
http://himaan.ru/foto-prikoly-interesnoe/704-opasnosti-dlya-rebenka.html Опасности для ребенка
Как счастливая пара фотографирует друг друга
http://himaan.ru/foto-prikoly-interesnoe/7254-foto-povsednevnoy-zhizni-v-severnoy-koree.html
 
 
#3 ConnieHAITY 2018-10-13 04:56 Привет всем участникам форума! интересный у вас сайт!
Нашел русскую базу кино: миньоны мультфильм смотреть онлайн в хорошем http://kinokub.net/
Здесь: 2018 в хорошем качестве лучшие фантастика лучшая фантастика hd онлайн список 2018
Тут: лучшие комедии россии онлайн комедии русские фильмы список лучших смотреть онлайн список 2017
Здесь: лучшие мелодрамы россия 2017 бесплатно бесплатные лучшие мелодрамы русские список 2017
Тут: http://kinokub.net/news/5005-gilermo-del-toro-govorit-o-syuzhete-tihookeanskogo-rubezha-2.html Гильермо дель Торо говорит о сюжете «Тихоокеанского рубежа 2»
Здесь: http://kinokub.net/detektiv/10382-nadlomlennye-cracked-sezon-1-2-2013.html
 
 
#4 Edwardmic 2018-10-14 23:08 Привет! прикольный у вас сайт!
Нашел сериальную базу кино: Фантастика смотреть онлайн
Здесь: лучшие аниме онлайн в hd качестве твое имя аниме смотреть в хорошем качестве список 2017
Тут: фильмы 2018 боевики криминал смотреть хорошем качестве посмотреть фильм бесплатно в хорошем качестве боевик список 2018
Здесь: смотреть самые лучшие детективы смотреть детектив 2018 онлайн в хорошем качестве список 2018
Здесь: http://kinokub.net/semeynyy/12842-fil-iz-buduschego-phil-of-the-future-sezon-1-2-2004-2006.html Смотреть Фил из будущего / Phil of the Future (Сезон 1-2) (2004-2006) онлайн бесплатно
Тут: http://kinokub.net/drama/6150-zabytye-the-forgotten-sezon-1-2009-2010.html
 
 
#5 Lancevag 2018-10-15 17:31 Привет всем участникам!
Нашел приколы за день на этом сайте: http://okaybro.ru :
Завораживающие снимки плато Путорана
Самые необычные люди планеты http://okaybro.ru/foto-prikoly-interesnoe/4444-samye-neobychnye-lyudi-planety.html
http://okaybro.ru/foto-prikoly-interesnoe/6872-snimki-povsednevnoy-zhizni-v-kitae.html
 
 
#6 JamesVof 2018-10-19 05:46 Заказать seo поисковую оптимизацию сайта, Заказать услуги по продвижению сайта По всем возникшим вопросам Вы можете обратиться в скайп логин pokras7777 Аренда выделенных серверов по приемлимым ценам Раскрутка сайта под ключ
 
 
#7 Kevinquogy 2018-10-23 22:01 Если Вы Примете решение купить в магазине САНмебель в Киеве или приобрести в Украине мебель на любой вкус ,
вы можете быть уверенными в высочайшем качестве покупки. Надёжность и долговечность при
сравнительно небольшой стоимости уже давненько убедили многих покупателей в правильности решения,
сделанного ими в то время. Останавливая свой выбор конкретно на нашей мебели, вы будете изумлены
оптимальным соотношением «цена/качество».
А если кто интересуется оборудованием для СТО обратите внимание
оборудование для СТО
тут покупали по низкой цене и очень довольны.
Также наш партнер магазин мебели Киев
Купить мебель в Украине
 

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.