Ростислав Семків. ВРУЧЕННЯ НАГОРОД «СМОЛОСКИПА»: ПОГЛЯД ЗІ СЦЕНИ

Чого чекають гості наших щорічних нагороджень? Чому ці імпрези, на які потім багато хто нарікає, мовляв, було нудно, завжди збирають повні зали? Правильно – для наймолодшої ґенерації українських літераторів і дослідників вручення нагород «Смолоскипа» і, ширше, дні Семінару творчої молоді в Ірпені, скажемо скромно, але не без гідності, маркують завершення і початок творчого року. Це подія, котра засвідчує: молода література в Україні продовжує існувати.

Звісно ж, усім цікаво, хто став лауреатами, хочеться послухати думки журі та оцінити вірші переможців, котрі звучатимуть зі сцени, самостійно. Однак найголовніше – зустрітися з давніми друзями, познайомитися з новими (врешті, вручення нагород – це поодиноке місце, де учасники політологічної частини семінару можуть зустрітися з тими, котрі прибули на частину мистецьку). Й іншого місця, де можна було б це зробити так невимушено, легко й ефективно, поки що (на превеликий жаль!) немає. Пульс молодої творчості найкраще відчуваємо саме тут.

Цьогорічне вручення було схоже й несхоже на всі попередні. Несхоже, бо через ремонт у «Будинку вчителя» відбувалося в Могилянці (на присутніх в залі зі сцени, крім голови «Смолоскипа» Осипа Зінкевича, директора музею-архіву українського самвидаву Олеся Обертаса та ведучих Марини Брацило і Ростислава Семківа, пильно дивився зі свого портрета ще й Конашевич-Сагайдачний); до того ж, організатори спробували максимально нагадати гостям, що вручення цього року відбувається в час післяреволюційний і переможний – тож помаранчевих барв на сцені не бракувало.

Проте, як і всі решта вручень, на яких мені доводилося бути присутнім, нічим особливим наше зібрання не стало – просто, доволі швидко (вьсого лише годину і двадцять хвилин) і без зайвого пафосу. Хіба що пісні Яни Шпачинської та Павла Нечитайла скидалися на такі собі барокові завиточки на тлі ясного класицизму нашого елеґантного заходу. До речі, вручення відвідали троє поважних гостей з Америки: знаний меценат «Смолоскипа» Віталій Візір (США), професор Роман Сербин (Канада) та Богдан Стеців (США). Лауреатів було багато – сімнадцять осіб. П’ятеро отримали премії різного рангу за участь у конкурсі досліджень, а решта дванадцятеро – за літературні тексти. З поставленим перед ними просто на сцені завданням (прочитати вірш або сказати коротку промову) всі нагороджені загалом впоралися блискуче. Прикрість на врученні трапилася лише одна: виступ представника журі літературного конкурсу Олександра Ірванця не був проголошений – його текст просто зачитали присутнім, оскільки сам «пан Сашко» був відсутній: саме мандрував у Білорусь з якимсь, вочевидь, підривним завданням (читати вірші, напевно).

Таким чином, вручення смолоскипівських нагород відбулося без ексцесів і доволі камерно (осіб так на 200–250 присутніх). А завершенням цього щорічного торжества творчого духа і меценатської щедрості став прекрасний сонячний і ліричний вечір – один з тих, коли Поділ по-особливому красивий і затишний.

ЛАУРЕАТИ ВИДАВНИЦТВА «СМОЛОСКИП» 2005 РОКУ

Лауреати ІІ премії

Номінація: Поезія 

Олена Гусейнова

Народилася у м. Кіровоград. Аспірантка кафедри філологіїї університету «Києво-Могилянська Академія». Лауреат ІІ премії за збірку віршів «Кімната без чотирьох».

Дмитро Лазуткін

Народився 1978 року в м. Київ. Закінчив інженерно-фізичний факультет Київського політехнічного інституту. Лауреат конкурсу «Гранослов» (2002), премії ім. Б.-І. Антонича «Привітання життя» (2002), автор книги «Дахи» (2003), учасник міжнародного фестивалю «Біенале поетів у Москві» (2003), стипендіат програми «Gaude Polonia» (Польща, 2004). Друкувався у журналах «Четвер», «Колекція», «Вавілон». Лауреат ІІ премії за збірку віршів «Набиті травою священні корови, або Радіо-джаз».

Софія Слатвицька (Сітало)

Народилася 1982 року в м. Суми. Студентка факультету театральної режисури Київського національного університету мистецтв і культури, Сумський філіал. Друкувалася у часописах «Земляки», «Орфей», «Слобожанщина», «Корона слова», «Літературна Україна». Лауреат ІІ премії за збірку віршів «В розчині місяця спектр потонув...»

Номінація: Дослідження 

Дмитро Сепетий 

Народився 1975 року в м. Запоріжжя. Закінчив Запорізький державний технічний університет, спеціальність – комп’ютерні та інтелектуальні системи й мережі. Автор численних
досліджень. Автор статей у журналах «Молода нація», «Людина і політика», «Гуманітарний вісник» та інших. У 2003 році – лауреат ІІІ премії видавництва «Смолоскип» за дослідження «Український світогляд». Лауреат ІІ премії за
дослідження «Відкрите суспільство: етика та раціональність».

Лауреати ІІІ премії

Номінація: Поезія 

Артем Антонюк

Народився 1979 року в м. Суми. Технік-будівельник. Лауреат ІІІ премії за збірку віршів «Мейд ін Суми».

Євген Головатюк

Народився 1983 року в м. Київ. Студент факультету маркетингу Київського національного економічного університету. Лауреат ІІІ премії за збірку віршів «Історія нерозпочатої подорожі, або Мертва та кров, котра не тече».

Ганна Малігон

Народилася 1984 року в м. Конотоп. Студентка філологічного факультету Ніжинського державного університету ім. М. Гоголя. Авторка збірки віршів «Дзвінок у двері» (2003), друкувалася в літературних збірниках «Гранослов», «Слобожанщина», «Колекція», «Любіть Україну». Член Національної спілки письменників України. Лауреат ІІІ премії за збірку віршів «Зватися жінкою».

Ганна Яновська

Народилася 1980 року в Харкові. Аспірантка кафедри загального та прикладного мовознавства Харківського національного університету ім. В. Каразіна. Займається художніми перекладами з англійської мови. Пише статті до періодичних видань. Член літературного конгломерату «Весло слова». Лауреат ІІІ премії за збірку віршів «Волохата книга».

Номінація: Проза 

Галина Ткачук

Народилася 1985 року в м. Хмельницький. Студентка факультету гуманітарних наук університету «Києво-Могилянська Академія». Переможець конкурсів «Гранослов» (2001), «Молоде вино» (2003), «Культреванш» (2004), «Молоді і талановиті» (2004). Член Національної спілки письменників України. Лауреат ІІІ премії за збірку оповідань «Меджибіж».

Номінація: Дослідження 

Ірина Копистинська

Народилася 1978 року у м. Гусятин Тернопільської області. Закінчила філологічний факультет Чернівецького національного університету. Кандидат філологічних наук. Викладач Чернівецького державного університету. Автор численних дослідницьких статей. Лауреат ІІІ премії за дослідження «Тенденції сучасного вітчизняного книговидання».

Олександр Портнов

Народився 1982 року в с. Петрівка Миколаївської області. Студент історичного факультету Миколаївського педагогічного університету. Бере активну участь у громадсько-політичній діяльності. Лауреат ІІ премії видавництва «Смолоскип» 2003 року за дослідження «Що дала Україні Переяславська рада?». Лауреат ІІІ премії за дослідження «Українське суспільство між минулим, сьогоденням і майбутнім».

Лауреати ІV премії

Номінація: Поезія 

Наталя Пасічник

Народилася 1984 року в м. Теребовля Тернопільської області. Студентка факультету іноземних мов Тенопільського національного педагогічного університету. Переможець поетичного конкурсу «Поетичні майстри» (2003), друкується в обласній і студентській періодиці, авторка поетичної збірки «Елегія печалі» (2002). Лауреат ІV премії за збірку віршів «Гонитва за вітром».

Олена Рощіна

Народилася 1985 року в м. Київ. Студентка журналістської програми університету «Києво-Могилянська Академія». Вірші друкувала в альманахах «Вітрила», «Ауровіль», самвидавних газетах «Горизонт», «Чернетка». Лауреат ІV премії за збірку віршів «Ламкі світи».

Номінація: Проза 

Тетяна Короленко

Народилася 1983 року у смт Кам’яний Брід Житомирської області. Студентка філологічного факультету Житомирського державного університету ім. І. Франка. Автор статей у періодичних виданнях. Лауреат ІV премії за збірку оповідань «Янголи вмирають молодими».

Ольга Криворучко

Народилася 1981 року в м. Львів. Закінчила Інститут архітектури Національного університету «Львівська політехніка». Свої твори публікувала в часописі «Четвер», була шеф-редактором студентської газети «Грюндік», перекладає з іноземних мов, малює. Лауреат ІV премії за збірку оповідань «Забави на світлі».

Номінація: Дослідження 

Максим Майоров

Народився 1985 року в м. Рівне. 1997 року закінчив українську школу-ліцей у Севастополі. Студент факультету політології Національного педагогічного університету ім . М. Драгоманова в Києві. Досліджує український національно-визвольний рух часів Другої світової війни. Лауреат ІV премії за дослідження «Останній легіон (Спроба організації Українського Національного Комітету і Української Національної Армії)».

Юлія Явдокименко

Народилася 1985 р. у с. Нова Водолага Харківської області. Студентка факультету бізнес-
управління Харківського гуманітарного університету «Народна українська академія». Автор
дослідницьких праць, учасник-доповідач конференцій «Світ молоді — молодь світу» (Вінниця), «Державна політика у сфері освіти» (Харків, 2004), «Життєві цінності студентства ХХІ ст.» (Харків, 2003). Лауреат ІV премії за дослідження «Стан середньої освіти в роки Великої Вітчизняної війни. За матеріалами навчальних закладів Харківщини».

Київ, 8 травня 2005 року

Журі літературного конкурсу видавництва «Смолоскип»:
Олександр Ірванець, Наталка Білоцерківець, Сергій Яковенко
Журі дослідницького конкурсу видавництва «Смолоскип»:
Олег Проценко, Ігор Гирич, Максим Розумний
«Смолоскип», українське незалежне видавництво:
Осип Зінкевич (голова), Ростислав Семків (виконавчий директор)