Головна статті
Український Самвидав, № 2, листопад, 2001
Сторінка 2
Сторінка 3
Сторінка 4
Сторінка 5
Всі сторінки

Осип Зінкевич. ДО 25-РІЧЧЯ УКРАЇНСЬКОЇ ГЕЛЬСІНСЬКОЇ ГРУПИ

Вже втретє Українська Гельсінська Група (Українська Громадська Група Сприяння Виконанню Гельсінських Угод) відзначає свій ювілей у незалежній Україні — в Україні хоч незалежній, але з великою кількістю проблем.

Здобуття незалежності України було справді чудом: невеличка група людей на чолі з письменником Миколою Руденком, разом з колишніми політв’язнями радянських концтаборів, правозахисниками і дисидентами зуміла на хвилі часу проголосити ідею незалежності настільки сильно і настільки переконливо, що мільйони українців, яким до того часу ідея незалежності була далека, повірили у цю ідею і проголосували за неї.

Вже втретє Українська Гельсінська Група (Українська Громадська Група Сприяння Виконанню Гельсінських Угод) відзначає свій ювілей у незалежній Україні — в Україні хоч незалежній, але з великою кількістю проблем.

Здобуття незалежності України було справді чудом: невеличка група людей на чолі з письменником Миколою Руденком, разом з колишніми політв'язнями радянських концтаборів, правозахисниками і дисидентами зуміла на хвилі часу проголосити ідею незалежності настільки сильно і настільки переконливо, що мільйони українців, яким до того часу ідея незалежності була далека, повірили у цю ідею і проголосували за неї.

Сьогодні без перебільшення можна сказати, що вирішальну роль у процесі здобуття незалежності відігравали члени Української Гельсінської Групи, яка згодом перейменувалась в Українську Гельсінську Спілку.

Найактивнішу роль у процесі здобуття незалежності відіграли лідери УГГ Вячеслав Чорновіл, Левко Лук'яненко, Михайло Горинь, які від самого початку перебудов-чого періоду активно включилися у творення нового політичного життя за нових демократичних умов державності України. Позитив це чи негатив, але саме в Українській Гельсінській Групі брали свій початок нові політичні структури — Народний Рух України, Українська Республіканська партія, Демократична партія України і багато інших.

Членами УГГ були всього 47 осіб: 45 громадян України і двоє громадян Росії. Ця невеличка група людей з'явилася саме у дуже відповідальний момент української історії. Об'єднана ідеєю незалежності і самостійності, ця група здобула перемогу і розійшлася по різних партіях і організаціях. Це унікальний приклад в історії визвольних рухів за самостійність, коли політична група революційне орієнтованих людей спроможна здобути державність, але не спроможна взяти владу у свої руки.

За кордонами України, у США, зразу після створення Української Гельсінської Групи був створений Комітет Гельсінських Ґарантій для України, який очолив президент “Смолоскипа” д-р Андрій Зварун і до якого входили найактивніші українські правозахисні діячі Америки — Уляна Мазуркевич, Ігор і Божена Ольшанівські, Ігор Кошман, Богдан Ясень. Без кількарічної активної діяльності цього Комітету ідеї, документи й матеріали Української Гельсінської Групи ніколи не дійшли б до західних ЗМІ, політичних і громадських діячів Заходу. Діяльність цього Комітету, а згодом і Закордонного Представництва УГГ, яке очолювали ген. Петро Григоренко, Надійка Світлична і д-р Ніна Строката, зробила проблему України і її незалежності об'єктом зацікавленості і підтримки низки держав західного світу.

Діяльність УГГ, чітка, виразна і безкомпромісна позиція її лідерів у здобутті незалежності записані золотими літерами в новітній історії України.

Ми низько схиляємо наші голови перед тими членами УГГ, які передчасно пішли з життя, і щиро вітаємо тих членів УГГ, які зустрічають свій 25-річний ювілей у незалежній Україні.


&title=Олесь Обертас. Шановний читачу" /> 

Олесь Обертас. Шановний читачу!

Перш за все хотілося подякувати всім, хто відгукнувся на число № 1 нашого інформбюлетеню і надіслав до редакції відповіді на анкету і своє бачення ролі Самвидаву в історичному процесі. Редакція сподівається, що наша співпраця буде й надалі продуктивною і дасть можливість зібрати правдиві свідчення про національний і правозахисний рух в Україні, про виникнення і поширення українського Самвидаву.

Нове число «УКРАЇНСЬКОГО САМВИДАВУ» присвячене утворенню і діяльності Української Гельсінської Групи, 25-ліття якої ми святкуємо в ці дні. Безперечно, що члени Групи, відстоюючи чесну безкопромісну громадську позицію, створили основу для сьогоднішнього поступу і ствердження Незалежності України. Безперечно, не всі сподівання членів УГГ щодо української держави реалізовані і здійснені нині. Безперечно, що попереду ще багато важкої і важливої праці, але очевидно, що створення і діяльність Групи, об'єднання різних людей різних поглядів і національностей в ім'я Громадянських свобод в Україні — це яскравий приклад перемоги власних амбіцій і гетьманства в ім'я чогось більшого, достойнішого — в ім'я України.

Створення УГГ об'єднало українців і не-українців в Україні, в таборах, в СРСР, у цілому світі. Сотні і сотні людей, жертвуючи власною свободою і безпекою, на всіх континентах приєднувались і приєднували до цієї ідеї, поширювали її багатьма мовами світу. Завдяки ним цивілізований світ дізнався про Україну і про її проблеми.

Переймаймо ж цей безцінний досвід, дослухаймося до цих людей, вчімся безкорисливості і жертовності, щоб сьогоднішній здобуток громадянських прав примножувався і ми ще не раз могли з вдячністю згадувати учасників Гельсінської Групи та всього правозахисного руху!КОМІТЕТ ГЕЛЬСІНСЬКИХ ҐАРАНТІЙ ДЛЯ УКРАЇНИ" />

КОМІТЕТ ГЕЛЬСІНСЬКИХ ҐАРАНТІЙ ДЛЯ УКРАЇНИ

Зразу після створення Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод (у скороченні — Українська Гельсінська Група, УГГ) в Києві в порозумінні з нею з ініціативи Інформаційної служби «Смолоскип» 23 листопада 1976 року було створено у Вашингтоні Комітет Гельсінських ґарантій для України. Комітет очолив голова «Смолоскипа» д-р Андрій Зварун, а його членами стали представники комітетів оборони українських політв’язнів у США — Андрій Фединський, Уляна Мазуркевич, д-р Ігор Кошман, Богдан Ясень, Ігор Ольшанівський.

Вашингтонський Комітет отримав поза-цензурним способом від М. Руденка, О. Бердника, О. Мешко, ген. П. Григоренка майже всі меморандуми УГГ і ряд інших документів. Вони були за дуже короткий час перекладені англійською мовою, доведені до відома Комісії з безпеки і співробітництва в Європі, Комітету Гельсінської комісії Конгресу США та Канадського Парламенту і розповсюджені серед західних право-захисних організацій і преси.

Представники Комітету були перекладачами для членів УГГ, які опинилися на Заході, під час їхніх свідчень у Конгресі США, брали активну участь у різних міжнародних конференціях: Андрій Фединський — у конференції УГГ в Лондоні (травень 1977), Андрій Каркоць — у конференції письменників Європи, США й Канади у Софії (лютий 1977), д-р Тарас Закидальський, Петро Фединський, Андрій Грушкевич, Оксана Іщук, Аркадій Зінкевич — у Міжнародній конференції психіатрів на Гаваях (серпень - вересень 1977), Юрій Миськів, Уляна Оль-шанівська, Аркадій Зінкевич — з виставкою документів і матеріалів УГГ на з'їзді славістів у Вашингтоні (жовтень 1977), Петро Качмар, Юрій Миськів, О. Бурдяк, Зірка Луцька — з матеріалами УГГ і протестними зверненнями під час радянської виставки в Лос-Анджелесі з нагоди 60-річчя СРСР.

Андрій Зварун, Богдан Ясень, Ігор і Божена Ольшанівські, Уляна Мазуркевич, Андрій Каркоць підтримували постійний зв'язок з Державним департаментом США та американськими конгресменами у справі ув'язнених членів УГГ та репресій в Україні. Внаслідок цієї співпраці всі документи УГГ перекладені англійською мовою, а свідчення Андрія Зваруна перед Конгресом США у справі УГГ були опубліковані у збірниках Гельсінської комісії Конгресу США.

Комітет Гельсінських ґарантій для України влаштовував прес-конференції у зв'язку з судами над членами УГГ в Україні.

У день суду над Миколою Руденком і Олексою Тихим — у Белграді в червні 1977 p. організатори прес-конференції Андрій Фединський, Адам Мішталь, Андрій Каркоць були заарештовані і вислані з Югославії; у березні 1978 p. — знову прес-конференція в Белграді (її організаторів Андрія Каркоця, Бориса Антоновича і Зірку Луцьку затримано і депортовано з Югославії), у квітні 1978 р у зв'язку з судом над Миколою Мариновичем і Миколою Матусевичем Комітет влаштував прес-конференцію у Вашингтоні з участю ген. Петра Григоренка.

Члени Комітету Андрій Фединський, Андрій Каркоць і Олесь Хам з Аргентини були перекладачами і активними учасниками Гельсінської конференції в Мадриді (листопад 1980 p.), в якій брали участь закордонні представники УГГ ген. Петро Григоренко, Ніна Строката, Леонід Плющ, Володимир Малинкович та представниця Комісії людських прав Світового конгресу вільних українців Христя Ісаїв.

Останнім вагомим заходом Комітету була праця з Закордонним представництвом УГГ і з правозахисними комітетами Філадельфії (Уляна Мазуркевич) і Ньюарку (Божена Ольшанівська) при активній допомозі члена Гельсінської комісії Конгресу США Ореста Дейчаківського над влаштуванням у Конгресі США відзначення 5-ої річниці УГГ, яке відбулося 16 листопада 1981 р. з виступами ген. Петра Григоренка, Ніни Строкатої і Володимира Малинковича та за участю Надійки Світличної. На цих відзначеннях Комітет представляв Андрій Каркоць.

Про діяльність Комітету Гельсінських ґарантій для України та його окремі заходи передавали повідомлення по всьому світу основні західні пресові агентства, з'явилося багато статей і повідомлень у чужомовній пресі.Українська Гельсінська Група
" />

Українська Гельсінська Група

Заснована 9 листопада 1976 року у Києві
(Короткі біографічні дані членів Групи)

ЧЛЕНИ-ЗАСНОВНИКИ УКРАЇНСЬКОЇ ГЕЛЬСІНСЬКОЇ ГРУПИ

1. Руденко Микола Данилович, нар. 19 грудня 1920 p., засуджений 1 липня 1977 p. до 7 років ув'язнення і 5 років заслання.

2. Бердник Олесь Павлович, нар. 25 листопада 1927 p., політичний в'язень у 1949—1955 роках, засуджений 21 грудня 1979 p. до 6 років ув'язнення і 3 років заслання.

3. Мешко Оксана Яківна, нар. ЗО січня 1905 p., померла 2 січня 1991 p., політичний в'язень у 1947— 1955 роках, засуджена 7 січня 1981 p. до 6 місяців психіатричного ув'язнення і 5 років заслання.

4. Лук'яненко Лев Григорович, нар. 24 серпня 1927 p., політичний в'язень у 1961—1976 роках, засуджений у Чернігові 20 липня 1978 p. до10 років ув'язнення і 5 років заслання.

5. Строката Ніна Антонівна, нар. 31 січня 1926 p., померла у США 2 серпня 1998 p., політичний в'язень у 1971—1975 роках.

6. Григоренко Петро Григорович, нар. 16 жовтня 1907 p., помер у США 21 лютого 1987 p., політичний в'язень у 1964—1965, 1969—1974 роках.

7. Кандиба Іван Олексійович, нар. 7 червня 1930 p., політичний в'язень у 1961—1976 роках, засуджений у Львові 24 липня 1981 p. до 10 років ув'язнення і 5 років заслання.

8 Маринович Мирослав Франкович, нар. 4 січня 1949 p., засуджений у Василькові 27 березня 1978 p. до 7 років ув'язнення і 5 років заслання.

9. Матусевич Микола Іванович, нар. 19 липня 1946 p., засуджений у Василькові 27 березня 1978 p. до 7 років ув'язнення і 5 років заслання. 

10. Тихий Олексій Іванович, нар. 27 січня 1927р., помер 5 травня 1984 p. в ув'язненні, політичний в'язень у 1957—1964 роках, засуджений у Друж-ківці 1 липня 1977 p. до 10 років ув'язнення і 5 років заслання.

ЧЛЕНИ УКРАЇНСЬКОЇ ГЕЛЬСІНСЬКОЇ ГРУПИ

11. Барладяну Василь Володимирович, нар. 23 серпня 1942 p., член Групи з ЗО грудня 1987 p., політичний в'язень у 1977— 1980 роках, засуджений у березні 1980 p. до 3 років ув'язнення.

12. Вінс Петро Георгійович, нар,1 травня 1956 p., член Групи з лютого 1977 p., політичний в'язень у 1978— 1979 роках. 

13. Гейко-Матусевич Ольга Дмитрівна, нар. 9 вересня 1953 p., член Групи з 14травня 1977 p., політичний в'язень у 1980— 1983 роках, засуджена у Києві 1983 p. до 3 років ув'язнення. 

14. Горбаль Микола Андрійович, нар. 10 вересня 1941 p., член Групи з 21 січня 1980 p., політичний в'язень у 1971—1977, 1979—1985 роках, засуджений у Києві у 1985 p. до 8 років ув'язнення і 3 років заслання. 

15. Горинь Богдан Миколайович, нар. 10 лютого 1936 p., член Групи з ЗО грудня 1987 p., політичний в'язень у 1965—1970 роках. 

16. Горинь Михайло Миколайович, нар. 17 червня 1930 p., член Групи з листопада 1982 p., політичний в'язень у 1965— 1971 роках, засуджений 25 червня 1982 p. до 10 років ув'язнення і 5 років заслання.

17. Зісельс Йосиф Самуїлович, нар. 2 грудня 1946 p., член Групи з серпня 1978 p., політичний в'язень у 1978—1981 роках, засуджений у Чернівцях 10 квітня 1985 p. до З років ув'язнення. 

18. Калиниченко Віталій Васильович, нар. 31 січня 1937 p., член Групи з жовтня 1977 p., політичний в'язень у 1966—1976 роках, засуджений у Дніпропетровську 18 травня 1980 p. до 10 років ув'язнення і 5 років заслання. 

19. Караванський Святослав Йосипович, нар. 24 грудня 1920 p., член Групи з лютого 1979 p., політичний в'язень у 1944—1960, 1965—1979 роках. 

20. Красівський Зеновій Михайлович, нар. 12 листопада 1929 p., помер 20 вересня 1991 p., член Групи з жовтня 1979 p., політичний в'язень у 1949—1953, 1967—1978 роках, засуджений у Львові 12 березня 1980 p. до 8 місяців ув'язнення і 5 років заслання. 

21. Лесів Ярослав Васильович, нар. З січня 1945 p., загинув 19 жовтня 1991 p., член Групи з жовтня 1979 p., політичний в'язень у 1967— 1973,1980—1981 роках, засуджений 15 листопада 1981 p. до 5 років ув'язнення. 

22. Литвин Юрій Тимонович, нар. 26 листопада 1934 p.,загинув 4 вересня 1984 p. в ув'язненні, член Групи з червня 1979 p., політичний в'язень у 1951-1953, 1955-1968, 1974—1977 роках, засуджений у Києві в грудні 1982 p. до 10 років ув'язнення і 5 років заслання. 

23. Малинкович Володимир Дмитрович, нар. 28 серпня 1940 p., член Групи з жовтня 1978 p.

24. Марченко Валерій Веніамінович, нар. 16 вересня 1947 p., загинув 7 жовтня 1984 p. в ув'язненні, член Групи з жовтня 1983 p., політичний в'язень у 1973—1981 роках, засуджений у Києві 14 березня 1984 p. до 10 років ув'язнення і 5 років заслання. 

25. Мельник Михайло Спиридонович, нар. 14 березня 1944 p., загинув 9 березня 1979 p., член Групи з листопада 1978 p. 

26. Муратов Микола, член Групи з ЗО грудня 1987р. 

27. Овсієнко Василь Васильович, нар. 8 квітня 1949 p., член Групи з 18 листопада 1978 p., політичний в'язень у 1973— 1977, 1979—1981 роках, засуджений у Житомирі в серпні 1981 p. до 10 років ув'язнення і 5 років заслання. 

28. Плющ Леонід Іванович, нар. 26 квітня 1939 p., член Групи з 1977 p., політичний в'язень у 1972—1976 роках. 

29. Попович Оксана Зенонівна, нар. 2 лютого 1926 p., член Групи з лютого 1979 p., політичний в'язень у 1944—1954 роках, засуджена у Івано-Франківську у лютому 1975 року до 8 років ув'язнення і 5 років заслання. 

30. Ребрик Богдан Васильович, нар. ЗО липня 1938 p., член Групи з лютого 1979 p., політичний в'язень у 1967— 1970 роках, засуджений в Івано-Франківську 1974р. до 7 років ув'язнення і З років заслання.

31. Розумний Петро Павлович, нар. 7 березня 1926 p., член Групи з жовтня 1979 p., засуджентй 21 грудня 1979 p. до 3 років ув'язнення. 

32. Романюк Василь Омелянович,нар.9 грудня 1925 p., помер 14 липня 1995 p., член Групи з лютого 1979 p., політичний в'язень у 1944—1954, 1972—1982 роках. 

33. Рубан Петро Васильович, нар. 10 січня 1940р.. член Групи з 1985 року, політичний в'язень у 1959-1967, 1968-1973, 1977—1985 роках, засуджений у Чернігові 29 листопада 1985 року до 6 років ув'язнення і 3 років заслання. 

34. Сапеляк Степан Євтихійович, нар. 26 березня 1952 p., член Групи з ЗО грудня 1987 p., засуджений у Тернополі в 197° p. до 5 років ув'язнення і років заслання.

35. Світлична Надія Олексіївна, нар. 8 листопада 1936 p., член Групи з жовтня 1978 p., політичний в'язень у 1972—1976 роках. 

36. Сеник Ірина Михайлівна, нар. 8 червня 1926 p., член Групи з лютого 1979 p., політичний в'язень у 1944—1954, 1972—1981 роках. 

37. Січко Василь Петрович, нар. 26 лютого 1956 p., помер у США 17 листопада 1997 p., член Групи з 26 січня 1978 p., політичний в'язень у 1979—1982 роках, засуджений у Львові 4 січня 1982 року до 3 років ув'язнення. 

38. Січко Петро Васильович, нар. 18 серпня 1929 p., член Групи з ЗО квітня 1978 p., політичний в'язень у 1947—1957 роках, засуджений у Львові 4 грудня 1979 року до З років ув'язнення. 

39. Скочок Павло, нар. 1936 p., член Групи з ЗО грудня 1987 p., політичний в'язень у 1979—1987 роках. 

40. Сокульський Іван Григорович, нар. 13 червня 1942 p., помер 22 червня 1992 p., член Групи з жовтня 1979 p., політичний в'язень у 1964—1974 роках, засуджений у Дніпропетровську влітку 1980 p. до 10 років ув'язнення і 5 років заслання. 

41. Стрільців Василь Степанович, нар. 13 січня 1929 p., член Групи з жовтня 1977 p., політичний в'язень у 1944—1954, 1980— 1981 роках, засуджений у жовтні 1981 p. до 7 років ув'язнення і 4 років заслання. 

42. Стус Василь Семенович, нар. 6 січня 1938 p., загинув 4 вересня 1985 p. в ув'язненні, член Групи з жовтня 1979 p., політичний в'язень у 1972—1980 роках,засуджений у Києві 2 жовтня 1980 року до 10 років ув'язнення і 5 років заслання.

43. Чорновіл Вячеслав Максимович, нар. 24 грудня 1937 p., загинув 25 березня 1999 p., член Групи з 22 травня 1979 p.. політичний в'язень у 1967—1969, 1972—1980 роках, засуджений у Якутську 6 січня1980 p. до 5 років ув'язнення. 

44. Шабатура Стефанія Михайлівна, нар. 6 листопада 1938 p., член Групи з лютого 1979 p., політичний в'язень у 1972—1980 роках.

45. Шевченко Віталій Нечипорович,нар. 20 березня 1934 p., член Групи з ЗО грудня 1987 p., засуджений у Львові 24 грудня 1980 року до 7 років ув'язнення і 4 років заслання. 

46. Шумук Данило Лаврентійович, нар, ЗО січня 1914 p., член Групи з лютого 1979 p., політичний в'язень у 1935—1939, 1945— 1955,1957—1967 роках, засуджений у Києві 7 липня 1972 року до 10 років ув'язнення і 5 років заслання.

47. Шухевич-Березинський Юрій Романович, нар. 28 березня 1933 p., член Групи з лютого 1979 p., політичний в'язень у 1948—1958, 1958— 1968 роках, засуджений у Нальчику 9 вересня 1972 року до 10 років ув'язнення і 5 років заслання.

ІНОЗЕМНІ ЧЛЕНИ УКРАЇНСЬКОЇ ГЕЛЬСІНСЬКОЇ ГРУПИ

Ніклус Март-Олав, естонець, нар. 22 вересня 1934 p., політичний в'язень у 1958—1966 роках, засуджений у Таллані 8 січня 1981 p. до 10 років ув'язнення і 5 років заслання.

Петкус Віктор, литовець, нар. ЗО грудня 1929р., політичний в'язень у 1947—1953, 1958—1965 роках, засуджений у Вільнюсі 13 липня 1978 p. до 10 років ув'язнення і 5 років заслання.


«Смолоскип» про Українську Гельсінську Групу" />

«Смолоскип» про Українську Гельсінську Групу

Видавництво «Смолоскип» у США видало українською і англійською мовами майже всі документи Української Гельсінської Групи (УГГ). Після створення в Україні Групи часопис «Смолоскип» став також органом Комітету Гельсінських Ґарантій для України.

На фото: багатоілюстрований зимовий випуск часопису за 1980/81 рік був всеціло присвячений Гельсінській конференції в Мадриді. Україномовний випуск часопису за осінь 1982 року був присвячений проголошенню Президентом США Роналдом Рейганом «Дня Української Гельсінської Групи». Випуск часопису за осінь 1986 року був присвячений 10-тій річниці створення УГГ.

Посередині англомовна брошура, видана до п’ятиріччя створення Групи під заголовком: «Українська Гельсінська Група: п’ять років боротьби на захист (в обороні прав)».

Зліва внизу книги видавництва «Смолоскип»: «Український Правозахисний Рух. Документи і матеріали Української Громадської Групи Сприяння Виконанню Гельсінських Угод на Україні» (1978, 478 стор.); англомовне видання «Рух людських прав в Україні. Документи Української Гельсінської Групи, 1976—1980» (1980, 277 стор.); «Українська Гельсінська Група 1978—1982. Документи і матеріали» (1983, 998 стор.); «Інформаційні бюлетені» (1981, 199 стор.).

 

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.