Головна статті
Український Самвидав, № 2, листопад, 2001
Сторінка 2
Сторінка 3
Сторінка 4
Сторінка 5
Всі сторінки

Осип Зінкевич. ДО 25-РІЧЧЯ УКРАЇНСЬКОЇ ГЕЛЬСІНСЬКОЇ ГРУПИ

Вже втретє Українська Гельсінська Група (Українська Громадська Група Сприяння Виконанню Гельсінських Угод) відзначає свій ювілей у незалежній Україні — в Україні хоч незалежній, але з великою кількістю проблем.

Здобуття незалежності України було справді чудом: невеличка група людей на чолі з письменником Миколою Руденком, разом з колишніми політв’язнями радянських концтаборів, правозахисниками і дисидентами зуміла на хвилі часу проголосити ідею незалежності настільки сильно і настільки переконливо, що мільйони українців, яким до того часу ідея незалежності була далека, повірили у цю ідею і проголосували за неї.

Вже втретє Українська Гельсінська Група (Українська Громадська Група Сприяння Виконанню Гельсінських Угод) відзначає свій ювілей у незалежній Україні — в Україні хоч незалежній, але з великою кількістю проблем.

Здобуття незалежності України було справді чудом: невеличка група людей на чолі з письменником Миколою Руденком, разом з колишніми політв'язнями радянських концтаборів, правозахисниками і дисидентами зуміла на хвилі часу проголосити ідею незалежності настільки сильно і настільки переконливо, що мільйони українців, яким до того часу ідея незалежності була далека, повірили у цю ідею і проголосували за неї.

Сьогодні без перебільшення можна сказати, що вирішальну роль у процесі здобуття незалежності відігравали члени Української Гельсінської Групи, яка згодом перейменувалась в Українську Гельсінську Спілку.

Найактивнішу роль у процесі здобуття незалежності відіграли лідери УГГ Вячеслав Чорновіл, Левко Лук'яненко, Михайло Горинь, які від самого початку перебудов-чого періоду активно включилися у творення нового політичного життя за нових демократичних умов державності України. Позитив це чи негатив, але саме в Українській Гельсінській Групі брали свій початок нові політичні структури — Народний Рух України, Українська Республіканська партія, Демократична партія України і багато інших.

Членами УГГ були всього 47 осіб: 45 громадян України і двоє громадян Росії. Ця невеличка група людей з'явилася саме у дуже відповідальний момент української історії. Об'єднана ідеєю незалежності і самостійності, ця група здобула перемогу і розійшлася по різних партіях і організаціях. Це унікальний приклад в історії визвольних рухів за самостійність, коли політична група революційне орієнтованих людей спроможна здобути державність, але не спроможна взяти владу у свої руки.

За кордонами України, у США, зразу після створення Української Гельсінської Групи був створений Комітет Гельсінських Ґарантій для України, який очолив президент “Смолоскипа” д-р Андрій Зварун і до якого входили найактивніші українські правозахисні діячі Америки — Уляна Мазуркевич, Ігор і Божена Ольшанівські, Ігор Кошман, Богдан Ясень. Без кількарічної активної діяльності цього Комітету ідеї, документи й матеріали Української Гельсінської Групи ніколи не дійшли б до західних ЗМІ, політичних і громадських діячів Заходу. Діяльність цього Комітету, а згодом і Закордонного Представництва УГГ, яке очолювали ген. Петро Григоренко, Надійка Світлична і д-р Ніна Строката, зробила проблему України і її незалежності об'єктом зацікавленості і підтримки низки держав західного світу.

Діяльність УГГ, чітка, виразна і безкомпромісна позиція її лідерів у здобутті незалежності записані золотими літерами в новітній історії України.

Ми низько схиляємо наші голови перед тими членами УГГ, які передчасно пішли з життя, і щиро вітаємо тих членів УГГ, які зустрічають свій 25-річний ювілей у незалежній Україні.Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.