Морф-концепт  – яким буде наш телефон завтра?

Корпорація  Nokia рішуче взялася втілювати наші мрії про ідеальний засіб мобільного зв’язку. Наразі видається, що розробників не лякають навіть найсміливіші, часто суперечливі одна одній вимоги сучасних користувачів: ударостійкість/водонепроникність, енергоощадність, мультифункціональність, портативність і легкість в управлінні (зрозумілість інтерфейсу). Врешті, багатьом може бути небайдужа також «екологічність» ґаджета, зокрема «нешкідливість» для людського здоров’я. Вирішення всіх проблем Дослідницький центр «Нокії» спільно з Кембриджським університетом знайшли у нанотехнологіях.

Отже, у лютому 2008 року в нью-йоркському Музеї Сучасного Мистецтва в межах виставки «Дизайн і гнучкий розум» (“Design and The Elastic Mind”) вперше був презентований революційний концепт мобільного телефону майбутнього з амбітною назвою – «Морф» (Morph). Розробники з «Нокії» пропонують нам уявити мобільний телефон більш-менш звичного вигляду, який проте легко може розкластися у тонку напівпрозору панель із широким спектром медіа можливостей, інтегрованою qwerty-клавіатурою і тач-падом, а відтак знову згорнутися у зручний для носіння на зап’ясті аксесуар (браслет чи наручний годинник). У класичному вигляді моноблока пристрій компактний і зручний для звичайних телефонних розмов. У розгорненому варіанті буде особливо зручним для операцій з текстами, картинками, відео, іграми, інтернетом, врешті. Розширений варіант дозволятиме таку мультифункціональність Морфа (без втрати якості кожної окремої функції), що цілком імовірно може відпасти потреба в будь-яких інших спеціалізованих ґаджетах (фото-, відеокамерах, плеєрах, електронних книгах, навіть леп-топах).

Екологічна  домінанта

У будь-якому варіанті пристрій надзвичайно легкий і напівпрозорий, здатний змінювати колір і дизайн, відповідно до бажання власника. Морф швидко заряджається від сонця, а його поверхня відштовхує вологу, бруд і відбитки пальців. Неймовірно, але цей пристрій, завдяки інтегрованим сенсорам, також допоможе нам краще пізнати довкілля і вибирати сприятливі умови, свіжіші продукти, чистішу воду тощо. Розробники мають сміливе припущення, що незважаючи на виняткову зручність й універсальність приладу, ціна може виявитися відчутно нижчою, ніж середня теперішня на подібну електроніку. Крім того, використання нанотехнологій при створенні приладу дозволило залучення в його структуру органічних елементів, що спрощує процес утилізації. За задумом розробників, це забезпечить екологічність ґаджета, міннімалізує негативний вплив на людину й довкілля.

Над концептом Дослідницький Центр «Нокії» працював у спілці з Кембриджським центром нанотехнологій. Відповідно, найперше Морф покликаний унаочнити для світової спільноти потенційні вигоди застосування високих технологій у нашому щоденному житті, показати, які необмежені можливості для покращення загального рівня побутового комфорту відкриються через активне впровадження нанотехнологій. Відповідно, Морф-концеп демонструє ергономічні, сенсорні, енергетичні й економічні вигоди впровадження новітніх розробок.

Так, головною характеристикою концепт-фона, що винесено в його назву, є здатність змінювати форму, гнутися і розтягуватися. Ця властивість забезпечується протеїновими волокнами, сплетеними у тривимірну сітку, як павутину, що створює еластичний і водночас міцний каркас ґаджета. Тобто, за допомогою нанотехнологій можуть бути вироблені гнучкі, еластичні, прозорі матеріали, з яких складатиметься вся інтегрована електроніка – кожен сенсор і контакт, відповідно, будуть рухомими і прозорими.  

    Нанотрава і наноквіти

Неможливо не помітити, що Морф представляє абсолютно новий рівень технічної чутливості. Тут вже не йдеться про тач-скрін, як окрему частину мобільного апарату. Тіло Нокія-Морфа суцільно сплетене з наносенсорів, що уможливлює не тільки сприймання пристроєм безпосередніх дотиків до будь-якої його частини як команд, а й навіть розпізнання молекулярного складу речовин навколишнього середовища. Розробники сподіваються, що органічний ґаджет стане корисним посередником у складних взаємовідносинах людини і довкілля, головним чином надаючи своєму власнику недоступну раніше інформацію про природу навколо і про нього самого як її частину.

Крім  того тіло Морфа вкрите ще специфічними сенсорами, названими розробниками нанотравою. Ці наносенсори здатні «збирати» енергію сонця. Створені на основі таких потужних енергозберігальних матеріалів нові батареї, очікувано, будуть меншими й тоншими, але при цьому швидше заряджатимуться й довше триматимуть заряд, загалом витримуватимуть більшу кількість зарядних циклів.

Врешті, інші сенсори в структурі Морфа  – також дотепно названі наноквітами – покликані запобігти забрудненню й пошкодженню тендітного тіла мобільного пристрою. Подібно до елементів, які забезпечують водо- й брудовідштовхування з поверхні квіткових рослин, наноквіти Морфа протидіють корозії, зношуванню, в цілому збільшують експлуатаційний термін, і що не менш важливо для сенсорного приладу – унеможливлюють появу на поверхні Морфа відбитків пальців, ефекту замацаності.

Таким чином, можемо лише спробувати уявити найсучасніший, найпотужніший іPhone, але з набагато крутішим інтерфейсом, у рази тонший, легший, з можливістю змінювати свої колір, форму і розміри, зокрема розгортання в повноцінний екран для перегляду фільмів та інтернет-сторінок… і жодних масних слідів на сенсорній поверхні!  

Поки  в інтернеті точаться побудовані на чутках і здогадах дискусії про  можливість/доцільність у найближчому  майбутньому використання нанотехнологій для створення засобів мобільного зв’язку, фінський мобільний гігант патентує свій гнучкий винахід і вкладає кошти у розбудову дослідницького центру нанотехнологій при Кембриджському університеті.  (До слова, нещодавно Nokia відмовилася від співпраці з Googl’ом у використанні ОС Android). У офіційних заявах представники корпорації висловлюють надії, що повне чи часткове втілення гнучкого концепту стане можливим вже у 2015 році. Такі передбачення видаються цілком вірогідними хоча б тому, що вже тепер з’являються екологічні телефони (Nokia 3110 Evolve, Nokia Ink 01, Samsung Blue Earth, Sony Ericsson Aspen, LG GD510) певної міри гнучкості (Nokia 888, Philips Fluid, Connext). Тим часом відео промоцію Nokia Morph Concept на Ютьюбі (http://www.youtube.com/watch?v=IX-gTobCJHs) вже переглянули більше трьох мільйонів користувачів.

 

 

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.